بازی آنلاین

اشتراک خبرنامه

بازدیدکنندگان

امروز 5

دیروز 57

هفته 236

ماه 780

کل بازدید 27091

 دبستان گیو 

 

در سال 1292 خورشیدی، آموزشگاه دخترانه زرتشتیان بنام ایرج از همت دو بانوی خیرخواه پارسی به نامهای سونابائی و زربائی دوباش بنام برادر ناکامشان ایرج و زیر نظر ارباب کیخسرو شاهرخ در زمینی متعلق به انجمن زرتشتیان تهران گشایش یافت. این مدرسه حدود 30 سال در تعلیم و تربیت دانش آموزان دوره دبستان و متوسطه به بهره برداری رسید. از آنجا که ساختمان مدرسه قدیمی و محلش مناسب دبستان نبود و همچنین گنجایش پذیرفتن دانش آموزان بیشتری را هم نداشت، جناب آقای ارباب رستم گیو نماینده محترم مجلس که ریاست انجمن زرتشتیان تهران را نیز عهده دار بودند به وراث برادر فقیدشان آقای ارباب گیو شاهپور پیشنهاد احداث ساختمانی در خور دبستان نمودند که ایشان نیز با کمال میل از این امر خیراستقبال نمودند و همراه با کمکهای مادی و معنوی ارباب رستم گیو بنای مجلل و آبرومند دبستان به شکل فعلی ساخته شد. این دبستان در پنجم اردیبهشت ماه 1327 خورشیدی طی جشن باشکوهی به نام دبستان گیو گشایش یافت و از آن تاریخ تاکنون برای آموزش و پرورش نونهالان کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

در همان زمان با همت ارباب رستم گیو و همسر نیکوکارشان تالار نمایش موجود در بخش غربی ساختمان آموزشی نیز به بهره برداری رسید. در سالهای بعد با توجه به نیاز به فضای ورزشی سرپوشیده در دبستان ، انجمن زرتشتیان تهران یک تالار ورزشی در غرب تالار نمایش احداث کرد. در اواخر دهه 1330 و اوایل دهه 1340 به رغم کمبود بودجه شدید در خزانه انجمن زرتشتیان تهران به سبب آگاهی و اشراف هموندان هیات مدیره انجمن وقت زرتشتیان تهران برای بهسازی و مدرن کردن ساختمان و تاسیسات و همچنین به کارگیری بهترین و دلسوزترین کادر آموزشی بودجه مناسبی برای دبستان گیو و دیگر آموزشگاه های انجمن زرتشیان تهران اختصاص یافت و بدین ترتیب دبستان گیو به وسایل آموزشی مدرن روز از جمله لابراتوار آموزش مکالمه زبان خارجی و مدرن ترین تاسیسات گرمایشی وقت مجهز شد. سیر تجهیز و بهسازی آموزشی و ساختمانی دبستان گیو تا اوایل سال 1357 خورشیدی ادامه یافت و سوابق آماری موجود از آن سالها گواه این است که بدون تردید این دبستان تا آن زمان از بهترین آموزشگاه های ابتدایی تهران به شمار می آمده است. از سال 1357 تا کنون نیز دبستان دخترانه گیو به عنوان یک مدرسه دولتی و زیر نظر آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم فعال می باشد. در طی این زمان دبستان همچنان از حمایت های مادی و معنوی انجمن زرتشتیان برخوردار بوده است .

جا دارد در همین جا از همه دست اندرکارانی که با دلسوزی و با بینش باز انسانی در بهبود شرایط آموزشی، تهیه وسایل کمک آموزشی و بهسازی ساختمان و تاسیسات دبستان گیو در درازنای نزدیک به سه ربع قرن عمر دبستان گیو کمک کرده اند و در واقع درآموزش و پرورش کودکان ایران زمین سهیم شده اند و می شوند سپاسگزاری نماییم.

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.